Apteros – poczuj smak zwycięstwa w świątyni Ateny Nike

Jeśli akurat jesteś w trakcie planowania wakacji i nie chcesz spędzić ich wyłącznie smażąc się na plaży, Ateny będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Bliskość morza i historii sprawią, że będą to Twoje najlepsze wakacje. No właśnie – historia. Czy słyszałeś kiedykolwiek o świątyni Apteros?

U wrót historii.
Pomiędzy wszystkimi monumentalnymi budowlami Akropolu, po prawej stronie Propylejów, wznosi się dumnie najmniejsza z nich – Apteros, czyli świątynia bogini zwycięstwa Ateny Nike. Choć najmniejsza ze wszystkich, po dziś dzień odgrywa ważną rolę w odtwarzaniu wydarzeń właściwych jej czasom. Teraz także i Ty, wykorzystując liczne tanie loty do Aten, możesz doświadczyć historii na własnej skórze.

Krótka lekcja sztuki we wnętrzu świątyni.
Wybudowana w latach 425 – 421 p.n.e., dziś jest często niedoceniana przez turystów. Jest to duży błąd, gdyż świątynia, choć mała, zdobieniami dorównuje najważniejszym budowlom Akropolu. I nic dziwnego, bowiem jej architektem był Kallikrates, ten sam, który współtworzył projekt Partenonu. To właśnie dzięki niemu, stojąc przed świątynią, podziwiać możesz okalające ją rzeźby przedstawiające sceny walk z wojen perskich oraz piękne kolumny w stylu jońskim. Gdybyś był starożytnym Grekiem, we wnętrzu świątyni mógłbyś dodatkowo podziwiać posąg Ateny, trzymającej w jednej ręce owoc granatu, w drugiej zaś hełm, po którym dziś nie ma tam śladu oraz chyba najsłynniejszą płaskorzeźbę świątyni – „Nike zawiązującą sandał”, dziś znajdującą się w Muzeum Akropolis. Co więcej – świątynia była wtedy na tyle ważna, że chcąc pomodlić się do Ateny Nike, nie musiałbyś wchodzić na sam szczyt Akropolu, bowiem do Apterosu prowadziły osobne schody. Niestety, dziś świątynia ta straciła na znaczeniu.

Oaza spokoju w samym centrum ruchu turystycznego.
Zatem, jeśli nudzą Cię oklepane zabytki i tłumy turystów, świątynia Apteros jest dla Ciebie idealna. Choć znajduje się na samym sławnym Akropolu, w jej pobliżu znajdziesz ciszę i spokój właściwe do odpowiedniego skupienia się na zachwycającej architekturze budowli. Przekonaj się sam, a być może bogini zwycięstwa Nike odwdzięczy się, biorąc Cię pod swoje skrzydła.