Kolejne lato i znów śmiechy, chichy dobiegające z ogródka sąsiada. Kiedyś posiadanie basenu było wyznacznikiem luksusu, dzisiaj dzięki zastosowanym technologiom, jego cena zdecydowanie spadła i w zależności od zasobności portfela, możesz wybrać coś dla siebie.

Ogólnie baseny możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to te stacjonarne- solidne, ciężkie, wkopywane w ziemię i na stale ingerujące w przestrzeń ogrodową. Drugi rodzaj to baseny ogrodowe przenośne. To najpopularniejsza grupa, szczególnie ze względu na cenę produktu. Wyróżniamy tutaj baseny dmuchane, stelażowe i rozporowe.

Najczęściej kupowanymi dla dzieci są te dmuchane. To nie tylko duży wybór wśród wielkości czy koloru ale tez samej formy. Niektóre przybierają kształty popularnych postaci z bajek, jak rekina, wieloryba, smoka, a jeszcze więcej ozdobione zostaje kolorowymi grafikami Kubusia Puchatka, Myszki Mickey czy samochodów wyścigowych. Montaż jest bardzo prosty, wystarczy je napompować i napełnić wodą. Cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Basen ogrodowy rozporowy można nabyć w różnych rozmiarach, te największe to ponad 7 metrów długości i mieszczą nawet 20 000 litrów wody ale to propozycja dla osób, które pozwolić sobie mogą na wygospodarowanie pokaźnego miejsca w ogrodzie. Baseny rozporowe przebierają w większości krągłe kształty ale znajdziesz też owalne, w wyglądzie zbliżone do prostokąta. Działają na zasadzie rozpierania ścianek basenu przez siłę wody. Wykonane są z PVC (polichlorek winylu). Sprawdzą się podczas rodzinnych zabaw.

Te najbardziej stabilne, wytrzymałe, to baseny stelażowe. Są też odporne na uszkodzenia i stanowią najdroższą grupę wśród basenów przenośnych. Ceny basenów rozporowych jak i stelażowych mogą dojść nawet do kilku tysięcy za sztukę, te najtańsze to wydatek rzędu 100 – 200 złotych. To jednak zakup na wiele lat. Solidna konstrukcja umożliwi wykorzystanie ich jako miejsca do nauki nurkowania a także to doskonała przestrzeń na urządzenie mini wodnych placów zabaw.

Niewątpliwą zaletą basenów przenośnych, jak sama nazwa mówi, jest możliwość ich wykorzystywania w różnych miejscach. Po sezonie wystarczy dokonać demontażu i następnego lata cieszyć się nim zupełnie gdzie indziej.