turystyka (16)Nazwa Bollywood została utworzona przez pewnego dziennikarza jako zlepek nazw Bombaju i Hollywood i przyjęła się jako nazwa filmowego przemysłu indyjskiego. A jest to przemysł filmowy największy na całym świecie: w Bollywood produkuje się ponad tysiąc filmów rocznie, jest to, więc produkcja masowa. Budżety tych filmów nie są duże (przeciętnie wyprodukowanie jednego filmu kosztuje około 250 tysięcy dolarów), z czego na dodatek ponad czterdzieści procent wynoszą gaże aktorów grających główne role, a samo wyprodukowanie takiego filmu przeciętnie nie trwa dłużej niż miesiąc. Mimo że kino bollywoodzkie staje się na świecie bardzo popularne i generuje duże zyski, to oparte jest na obcym sprzęcie (na przykład 60 % taśmy filmowej, na której kręcone są filmy pochodzi zza granicy Indii.
Indyjskie kino wypracowało sobie swój specyficzny styl tak zwany masala movie (masala to mieszanka przypraw kuchennych), który charakteryzuje się pomieszaniem różnych gatunków filmowych w jednej produkcji: bollywoodzkie filmy łączą w jednej produkcji musical (przeciętnie w filmie jest pięć piosenek), melodramat, komedię romantyczną, kryminał a ostatnio coraz częściej nawet horror. Przemysł filmowy Indii może pochwalić się także licznymi dramatami, thrillerami, filmami sportowymi, fantasy a także science- fiction.
Filmy indyjskie powstają w wielu językach (mniejsze kinematografie etniczne produkują filmy adresowane do regionalnych społeczności; Bollywood to kinematografia produkująca filmy dla całego kraju i na eksport)