Dowartościowane miasto

Barcelona znajduje się w czołówce najbardziej cenionych turystycznie europejskich miast. Warto do niej wpadać weekendowo, jednak na dokładniejsze poznanie trzeba jej poświęcić o wiele więcej czasu niż jeden weekend. Na szczęście bezpośrednie z Polski tanie loty do Barcelony są na tyle atrakcyjne cenowo, że odwiedzać ją możemy tak często, jak tylko będziemy mieli na to ochotę. W dodatku to drugie względem wielkości hiszpańskie miasto jest o wiele tańsze niż równie piękny i warty zobaczenia Rzym. Oferta pobytu i podróży do Katalońskiej stolicy jest na tyle zachęcająca, że każdy marzący o niej ma Barcelonę wręcz na wyciagnięcie ręki z portfelem z kieszeni.

Numerem jeden, który każdy odwiedzający Barcelonę turysta musi zobaczyć jest będąca symbolem miasta, budowana od 1882 roku, mimo upływu 130 lat wciąż nieukończona świątynia Sagrada Familia. Jest to największe dzieło hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego, którego z powodu m.in. śmierci nie zakończył. Pracował nad Sagradą 15 lat. Zarówno jej fasada jak i wnętrze, mimo nieustannej budowy, na każdym bez wyjątku robią ogromne wrażenie. Dzieł artysty architekta Gaudiego w Barcelonie jest więcej. Dla jednych są one dziwaczne, a dla innych bajkowe. Niezwykłe duży ogród Park Guell widnieje na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Warto tu zajrzeć i zobaczyć m.in. Salę Kolumnową, taras z bardzo długą ławką, niezwykłe schody. W Barcelonie w oczy się rzucają dwa inne budynki jego autorstwa, bogato zdobiona Casa Batllo i Casa Mila.

Barcelona

Sercem Barcelony jest spacerowo – targowa, popularna jak i Sagrada, wysadzana platanami Aleja La Rambla, która ciągnie się od pomnika Krzysztofa Kolumba do Katalońskiego Placu. Według hiszpańskiego dramaturga i poety Federico Garcia Lorca jest ona jedyną ulicą, która mogłaby nie mieć końca. Pełno na niej butików, kawiarni, kwiaciarni, hoteli i kawiarni, brakuje za to zabytków. La Rambla jest ulubionym miejscem spotkań Barcelończyków, dla turystów atrakcją spacerową i miejscem, gdzie warto trzymać się za portfel z powodu niezwykle wysokich cen i kieszonkowców. Aleja sąsiaduje z przepiękną, pełną z wąskich uliczek, średniowiecznej zabudowy, przytulnych małych sklepików i kafejek Gotycką Dzielnicą. Spacerując nią można zapomnieć, że to XXI wiek, a my że jesteśmy w samym sercu metropolii.

Przyjeżdżając do Barcelony i kochając sztukę powinniśmy zajrzeć do Muzeum Pablo Picassa. Z kolei amatorzy piłki nożnej na pewno nie zapomną o największym w Europie i jednym z największych na świecie stadionie Camp Nou, jak również o Muzeum FC Barcelona. Magiczna Fontanna, wzgórze Tibidabo i funkcjonujący od XIII w. całoroczny pod gołym niebem targ, także są wartymi odwiedzenia miejscami w Barcelonie. W tym niezwykłym mieście na co liczyć nie możemy to z pewnością na nudę.