Jak wybudować dom energooszczędny?

Energia odnawialna jest obecnie najtańszą i najbardziej przyjazną energią dla człowieka. Po pierwsze otrzymujemy ją od ziemi za darmo, a po drugie istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że nigdy się nie skończy. Ceny tradycyjnie wykorzystywanej energii stale rosną, dlatego też coraz więcej osób spogląda w stronę nowych technologii, które pozwalają wykorzystać naturalne źródła energii. Aby uniknąć wysokich opłat i zaoszczędzić znaczne sumy, zanim zaczniemy budowę domu, warto zastanowić się nad kilkoma nowoczesnymi technologiami. Pozwoli nam to tanio i ekologicznie dostarczać energię do naszego wymarzonego domu. W poniższym artykule przedstawimy podstawowe technologie, w które warto zainwestować, gdyż w dłuższej perspektywie skutecznie zatrzymają pieniądze w naszym portfelu.

Energia słoneczna

Jest to jedna z najbardziej popularnych dzisiaj energii odnawialnych. Aby z niej korzystać, należy zainwestować w kolektory słoneczne. Solary słoneczne pozwalają wykorzystywać energię słoneczną i zamieniać ją w ciepło. Zgromadzone ciepło z kolei wykorzystane może być do podgrzewania bieżącej wody lub do ogrzewania naszego domu. Kolektory słoneczne są dziś bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów. Pozwalają one na ochronę środowiska oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii. Uważa się, że dobre kolektory, ustawione w sposób optymalny, a także sprzyjające nasłonecznienie może zaoszczędzić nawet do 70% energii potrzebnej do podgrzania wody.

Ile to kosztuje?

Koszt takiej instalacji waha się w granicach od 5 tyś. zł, do nawet 25 tyś zł. Wszystko uzależnione jest głównie od ilości zużytej wody, ilości domowników, a także od sposobu zamontowania instalacji. Warto zwrócić również uwagę, że w wielu miejscach możemy otrzymać dofinansowanie na kolektory nawet do 45%.

Energia wiatru

To drugi rodzaj, równie popularny, energii odnawialnej. Ciekawe, że wciąż nie jest zbyt rozpowszechniona w naszym kraju. Znaczna większość terenów w Polsce ma bardzo dobre warunki do korzystania z tego typu energii. Gdy zainstalujemy przy swoim domu mały wiatrak, może on nam dostarczyć energii potrzebnej do zasilania podstawowych urządzeń ogrzewających nasz dom. Warto pomyśleć, aby zainwestować w rekuperator, czyli urządzenie stosowany w systemach wentylacyjnych, które pozwoli nam odzyskać energię z ciepła wywiewanego z budynku. Będzie to bardzo ekonomiczna wentylacja, a jednocześnie oczyścimy powietrze z pyłków, kurzu i alergenów.

Koszt rekuperatora oraz całej towarzyszącej mu instalacji to ok. 15 tyś zł. Instalacja może nam pomóc zaoszczędzić energię na ogrzewanie nawet do 50%. Warto więc spróbować.

Pompa ciepła

Pompy ciepła odzyskują energię nagromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Dzięki temu pomagają nam ogrzewać mieszkanie lub służą jako klimatyzacja. Pompy ciepła są bardzo efektywne oraz wygodne. Są doskonałym rozwiązaniem dla jednorodzinnych domów. Zimą pomagają nam ogrzewać dom, latem zaś przynoszą chłodne ukojenie. Bardzo istotne jest to, że pompy ciepła zapewniają nam niezależność i stale niskie rachunki za energię. Rozwiązanie to pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 70% na rachunkach.

Ile to kosztuje?

Aby wykorzystać zielone energię i korzystać z uroków pompy ciepła należy liczyć się z kosztem rzędu 40 tyś zł. Dokładne ceny uzależnione są od konkretnych rozwiązań i systemów, na które się zdecydujemy. Ceny pomp zaczynają się od ok. 15 tyś zł. Do tego należy doliczyć cenę odwiertów (ok. 20 tyś zł), cenę instalacji (ok. 4 tyś zł), a także zbiornik na ciepłą wodę (ok. 2,5 tyś.).

Co jeszcze?

W dzisiejszych czasach, kiedy energia staje się coraz droższa powinniśmy poważnie zastanowić się nad wykorzystanie tym źródeł, które są znacznie tańsze i ekologiczne. Pamiętajmy, że o radę możemy spytać biuro architektoniczne, które projektuje dla nas dom. Nie ważne czy będzie to architekt Wrocław, Poznań, czy Kraków. W każdym biurze projektowym powinniśmy uzyskać odpowiednie informacje dotyczące projektu domu energooszczędnego. Poza wymienionymi wyżej podstawowymi źródłami energii odnawialnej istnieje wiele innych, mniejszych rozwiązań, które zastosować możemy w domu, i które pozwolą nam na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy. Warto pamiętać chociażby o takich kwestiach jak: bryła domu, optymalny układ wnętrza, czy też właściwe przeszklenie elewacji. Wszystkie te czynniki mogą mieć znaczący wpływ na wykorzystanie taniej energii. Warto o nich pamiętać, kiedy już zdecydujemy się wybudować swój własny, wymarzony dom.