Kiedy chcemy poruszać się po mieście rowerem, wystarczy posiadać kartę rowerową. Jej zdobycie jest bardzo proste i nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Najczęściej można ją uzyskać w szkole podstawowej podczas zajęć. Warto wiedzieć, że taka karta jest ważna całe życie. Jeżeli chcemy szybciej docierać do szkoły, a jesteśmy już uczniami szkoły średniej, to warto zamienić rower na skuter. Skutery nie wymagają od swoich posiadaczy specjalnego prawa jazdy ani długiego szkolenia. Inna sytuacja ma miejsce, gdy interesuje nas jazda samochodem czy motocyklem.

Motocykle jako, że mają parametry techniczne wskazujące na możliwość poruszania się z dużą predkością, potrzebują za kierowcę kogoś kto jest w stanie je bezpiecznie prowadzić. Jeżeli decydujemy się na zakup motocykla, to najpierw warto zdać odpowiedni egzamin, który da nam uprawnienia do jego prowadzenia. Prawo jazdy na motocykl to egzamin, który wbrew pozorom nie jest łatwo zdać. Na początku należy zdać test teoretyczny, który potrafi przysporzyć problemu niejednej osobie. Gdy już się z tym uporamy, możemy przystąpić do praktyki. Przejście przez plac manewrowy to nie lada sztuka, już nie mówiąc o jeździe po mieście.

Na tych, którym się poszczęści i za pierwszym lub drugim razem zdadzą pomyślnie egzamin, czeka już tylko szlifowanie swoich umiejętności w prawdziwym ruchu drogowym. Oczywiście warto wytrwać do końca w zdobywaniu prawa jazdy, nawet jeżeli zdajemy już poraz dziesiąty, gdyż jego koszty finansowe są bardzo duże.