Spośród wielu elementów, których obecność w ogrodzie jest niezbędna, należy wymienić ogrodzenia. Na ogół kojarzą się one przede wszystkim z granicami posesji i ich wyznaczeniem, aczkolwiek w praktyce gama ich zastosowań jest zdecydowanie szersza. Odpowiednio dobrane do potrzeb, okazują się niezmiernie pomocne.
Funkcjonalność ogrodzeń z drewna

Ogrodzenie służy przede wszystkim wspomnianym powyżej celom – a więc wyznaczaniu granic posesji. W tym kontekście zastosowanie znajdują różne rodzaje ogrodzeń – murowane, kute, żywe (w formie żywopłotów) czy też drewniane. W szczególności drewniane wzbudzają coraz to większe zainteresowanie. Tradycyjną ich postacią są proste sztachety. To bardzo chętnie stosowane rozwiązanie, aczkolwiek ogrodzenia z drewna przybierać też mogą i inną postać. Co się zaś tyczy innych funkcji jakie mogą spełniać, to chodzi w tym momencie o to, że używa się ich do dzielenia ogrodu na poszczególne strefy różniące się od siebie charakterem użytkowym. Przykładowo grządki, na których są posadzone warzywa można odpowiednim ogrodzeniem oddzielić od kącika wypoczynkowego itd. Są również specjalne typy ogrodzeń bardzo pomocne przy eksponowaniu niektórych gatunków roślin – jak chociażby kratki czy palisady. Generalnie rzecz biorąc, stosowanie takich ogrodzeń sprawia, iż ogrodowa przestrzeń jest uporządkowana.
Konserwacja drewna

Jak doskonale widać na podanych powyżej przykładach, ogrodzenia drewniane nie są pozbawione zalet. Niemniej jednak decydując się na nie, trzeba się liczyć także i z innymi stronami wiążącymi się z ich użytkowaniem. O tym, że drewno wymaga zabezpieczeń przed wilgocią wie doskonale każdy. Jest to absolutna konieczność, ponieważ pod wpływem wilgoci drewno zaczyna się psuć – butwieje, gnije, „zżera” je pleśń. Bezwzględnie zatem trzeba temu zapobiegać – służą temu takie zabiegi pielęgnacyjne jak impregnacja, olejowanie oraz lakierowanie. Kupując gotowe ogrodzenie, można oczywiście mieć pewność, że zostało przez producenta odpowiednio zabezpieczone, ale ochrona taka będzie skuteczna jedynie przez jakiś czas. Potem zaś użytkownik sam musi o takie kwestie zadbać. Na wspomniane zabiegi trzeba poświęcić trochę czasu. Jeśli ktoś chce zmienić kolor ogrodzenia, to jest to rzecz jasna jak najbardziej realne – trzeba tylko drewno przygotować do tego poprzez usunięcie starych warstw lakieru czy ewentualnie farby. Pomimo takich wymagań, ogrodzenia z drewna są naprawdę znakomitą opcją. Dzięki nim otoczenie staje się bardziej przyjazne – naturalne materiały sprzyjają tworzeniu swojskiej, jedynej w swoim rodzaju atmosfery.