urlop (5)W prowincji Andaluzja w południowej Hiszpanii w 1969 roku (dziesięć lat później znacznie powiększony) powstał Park Narodowy nazwany od imienia hiszpańskiej arystokratki Donana, która w szesnastym wieku znudzona dworskim życiem zamieszkała w środku lasu w małym pałacyku, który zachował się do współczesności. Na tym terenie przez stulecia odbywały się królewskie polowania.
Do terenów parku należą największe w Europie obszary wędrujących piasków.
Niektóre fragmenty parku wyglądają całkiem jak afrykańskie sawanny- między piaszczystymi wydmami powstają depresje położone poniżej poziomu morza porośnięte krzewami i pojedynczymi grupami sosen i pinii.
Najbardziej cennym obszarem parku są tereny bagienne zalewane w okresach zimowych przez wodę, w wyniku, czego od wiosny pokrywają niebujną roślinnością, aby następnie powoli wysychać pozostawiając po sobie nieliczne bajorka, gdzie przylatują ptaki na zimowiska. Można tu zobaczyć tysiące flamingów, gęsi i kaczek. Poza tymi gatunkami na terenie parku mają swoje gniazda gatunki ptaków, którym grozi wyginięcie: orły cesarskie, warzęchy białe, ibisy?