turystyka (16)Na jednej z Wysp Kanaryjskich (Lanzarote) w 1974 roku został założony wyjątkowy park narodowy. Jego wyjątkowość polega na tym, że na tej wyspie dopiero powstaje życie. Lanzarote jest wyspą wulkaniczną, na której stosunkowo niedawne silne erupcje wulkanów sprawiły, że krajobraz tu wygląda prawie jak księżycowy?na wyspie znajdują się Góry Ogniste wyglądające zapewne tak jak wyglądała cała Ziemia przed czterema miliardami lat. Masy zastygłej lawy spływają z gór do morza, a pomiędzy stożkami usypanymi ze szlaki jest tu prawie dwieście głębokich kraterów.
Tuż pod powierzchnią ziemi temperatura dochodzi tutaj do 100 stopni Celsjusza, a 10 metrów niżej nawet do 400 stopni. Znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi przestrzenie pełne rozżarzonej lawy, która podgrzewa powierzchnię i drobinki piasku wzięte do ręki potrafią oparzyć skórę.
Na żyznej wulkanicznej glebie rozpoczyna się prawdziwa botaniczna eksplozja (stwierdzono już 200 gatunków roślin). Zwierząt nie ma tu jeszcze wiele: żyje tu tylko kilkanaście gatunków ptaków (niektóre z nich zatrzymują się tylko na odpoczynek).