Niekiedy zdarzają się przykre sytuacje kiedy osoba chora wzywa pomoc do domu, ale jej stan uniemożliwia otwarcie drzwi. Można je co prawda wyważyć, ale w przypadku nowych modeli drzwi antywłamaniowych jest to trudne i pracochłonne. Dlatego kiedy liczy się każda chwila to rozwiązaniem są podesty ruchome, które używa Straż Pożarna. Dzięki ich pomocy służby ratunkowe szybko dostaną się do mieszkania chorego, co często pozwala uratować nie tylko jego zdrowie ale i życie.
Podesty ruchome, które używają strażacy to najczęściej nowoczesne podnośniki teleskopowe, które są zamocowane na podwoziu specjalnie przystosowanego samochodu ciężarowego. Taki podnośnik dzięki swojemu wyjątkowo dużemu zasięgowi umożliwia dotarcie z pomocą nawet na znaczną wysokość, co jest istotne w przypadku prowadzenia akcji gaśniczej czy ratowniczej w wysokich budynkach.
Jak widać podesty ruchome to nie tylko sprzęt używany na rozmaitych budowach czy też w zakładach produkcyjnych. Są także powszechnie wykorzystywane przez służby ratownicze, dzięki czemu możliwe jest niesienie pomocy chorym uwięzionym w mieszkaniach oraz dzięki możliwości zamontowania na koszu podnośnika urządzeń gaśniczych gaszenie trudno dostępnych pożarów np. w wieżowcach czy nawet wieżach kościołów.