Obrus jest największą ozdobą stołu. Co więcej, bardzo często stanowi prawdziwą wizytówkę naszego domu! Aby prezentował się on okazale, powinien zostać dobrany w perfekcyjny sposób. Sztuka ta nie jest taka łatwa, jak mogłoby się początkowo wydawać. Czym kierować się podczas wyboru obrusu? Jakie cechy ma porządne nakrycie stołu?

Moda na obrusy nigdy nie przemija ? mimo zmiennych trendów od wieków zdobią one stoły w polskich domach. Idealnie dobrany potrafi nadać pomieszczeniu niesamowitego smaku oraz dodatkowego charakteru. Obrus jest oczywiście pewnym symbolem dostojności ? nikt przecież nie wyobraża sobie różnych ważnych uroczystości, bez stołu przyozdobionego eleganckim materiałem. Planujesz w najbliższym czasie kupić obrus? Zobacz zatem, na co zwrócić uwagę, by wybrać idealny model.

Rozmiar

Podstawowym aspektem, na jaki trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania idealnego obrusu, jest rozmiar! Zanim wyruszymy na zakupowe łowy, należy przede wszystkim zmierzyć posiadany stół lub stary obrus, który naszym zdaniem świetnie prezentuje się rozścielony. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych problemów i od razu będziemy wiedzieć, w jakim przedziale rozmiarów szukać odpowiedniego modelu. Pamiętajmy jednak, że obrus powinien swobodnie zwisać ze stołu na co najmniej kilkanaście centymetrów. Najlepiej więc decydować się na materiały, które swym rozmiarem przekraczają o około 20-25 centymetrów obrys stołu.

Materiał

Największym dylematem może być wybór idealnego materiału, z jakiego wykonano obrus. Dlaczego? Ponieważ na rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnych wariantów i każdy posiada szereg zalet. Te najbardziej eleganckie obrusy uszyte są z bawełny. Warto jednak mieć na względzie to, że tego typu materiał ma swoją cenę, a na dodatek bardzo trudno wyprać z niego tłuste plamy, które siłą rzeczy mogą się na nim pojawić. Odporny na zabrudzenia będzie na pewno obrus poliestrowy, który na dodatek nie gniecie się i jest łatwy w utrzymaniu. Nie zawsze jednak prezentuje się on wykwintnie, przez co nie wykorzystamy go przy ważniejszych okazjach. Pomysłem może być zakup obrusu wiskozowego. Ten również się nie gniecie, jest plamoodporny, a przy tym wygląda okazale. Jego największym mankamentem jest jednak pochłanianie zapachów.

Wzornictwo

Bardzo ważnym kryterium porządnego obrusu jest oczywiście jego wzornictwo. Nie przesadzajmy z pstrokatością ? zdecydowanie bezpieczniej będzie postawić na stonowany styl, dzięki czemu unikniemy oscylowania na granicy kiczu. Najpiękniejsze są bez wątpienia obrusy zawierające ręcznie wyszyte oryginalne ozdoby. Nie zapominajmy, by dobrać obrus pod kątem posiadanych już innych elementów wystroju pomieszczenia, w którym znajduje się stół!

Kolor

Biały obrus zawsze pasuje podczas ważnych uroczystości. Na co dzień warto jednak udekorować stół w nieco bardziej wymyślny sposób. Popatrz jakiego koloru są ściany w twojej jadalni, jaką barwę mają różne dodatki, którymi chcesz udekorować stół i na tej podstawie wybierz idealny kolor obrusu. Pamiętaj, że materiał ten ma być prawdziwą ozdobą, która przyciągnie wzrok każdego, kto odwiedzi Cię w twoim domu!

Więcej “stołowych” porad znajdziecie na blogu sklepu NaMoimStole.pl –  https://namoimstole.pl/blog/.