Czym jest premetro?

Premetro, czasem też “metro lekkie” to system komunikacji miejskiej oparty (zazwyczaj) na tramwajach, które jednak – inaczej niż tramwaje tradycyjnie – nie zawsze jadą ulicą, ale korzystają np. z podziemnych tuneli (w centrum miasta) albo estakad czy wydzielonych torowisk (raczej poza centrum).

Tunele tramwajowe biegną zazwyczaj tam, gdzie wydolność tramwaju zwykłego jest rażąco niska, np. w ścisłym centrum miasta, w obszarze gęstych skrzyżowań czy w miejscach, gdzie normalnie poprowadzony tramwaj jechał by niepotrzebnie “na około”. Poza tunelami linie premetra mogą biec także estakadami, wydzielonymi samodzielnymi torowiskami, ale także “wpadać” wprost do zwykłej sieci tramwajowej.

Premetro nie jest więc koniecznie samodzielnym systemem – to raczej “stopień wyżej” rozwoju komunikacji tramwajowej. Często jednak jest to stopień wystarczający, by komunikacja miejska była wygodna, szybka i wydajna.

Systemy premetra istnieją na całym świecie, zarówno w Europie Zachodniej, w Rosji czy na Ukrainie jak i np. w Stanach Zjednoczonych. Najwyższy czas wdrożyć taki system i u nas.