[Tuning] Lampy i oświetlenie led w samochodzie

diody led w kloszu lampyObecnie coraz częściej spotykamy samochody wyposażone w światła led. Niektóre mają tego typu lampy montowane już fabrycznie inne z kolei są często autorskimi projektami fanów tuningu albo gotowymi, niefabrycznymi lampami. Technologia diodowa poza reflektorami w samochodach stosowana jest również jako podświetlenie led wnętrza samochodu i jego elementów takich jak np. deska rozdzielcza, progi itp. Często też takie podświetlenie led stosuje się obecnie jako podświetlenie podwozia, gdzie świetlówki zastąpiono podświetleniem diodowym, które jest wytrzymalsze i zajmuje mniej miejsca. Oczywiście obecnie zabawa światłem przy tuningu wizualnym ograniczona jest głównie przez naszą wyobraźnie, a to wszystko dzięki technologii diodowej.

Po pierwsze, diody zużywają mało energii więc nie ma problemu z zasilaniem. Do tego one same również są niewielkich rozmiarów, więc można je zamontować dosłownie wszędzie. W sklepach specjalizujących się sprzedaży oświetlenia led dostaniemy już całe gotowe moduły do zamontowania.

Oczywiście możemy takie rzeczy kupować w specjalistycznych sklepach tuningowych, ale jak to zwykle bywa wszystko co ma tuning w nazwie jest 3 razy droższe, a podobne moduły dostaniemy w zwykłych sklepach z oświetleniem ledowym. Dodatkowo mamy nawet rodzimych producentów i autorów tego typu rozwiązań, jak na przykład ten podany w linku powyżej. Specjalizują się w technologiach do pomieszczeń, ale np. tam kupowałem listwy z diodami i zasilacze i kupiłem dwa razy taniej niż w specjalistycznym sklepie tuningowym. Także nie ma co przepłacać, bo wszytko można kupić tylko trzeba poszukać.

Nie polecam tylko takich rozwiązań z marketów, bo to wszystko idzie z Chin i ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a tym samym żywotność i efektywność też nie powala.