Syberia fascynowała i fascynuje wielu ludzi. Głównie podróżników, badaczy, przyrodników ale też ludzi o nietuzinkowych zainteresowaniach. Fascynuje nie tylko ze względu na surowy klimat ale chyba przedewszystkim ze względu na przyrodę i ludzi którzy potrafili się tu odnalęźć i żyć w zgodzie z naturą.
Tajga i tundra jest zamieszkiwana przez plemiona ludów syberyjskich, które są często już na wymarciu. Ich osad próżno szukać na mapie gdyż na ogół prowadzą koczowniczy tryb życia zajmując sie chodowlą reniferów lub łowiectwem i połowem ryb.
Na Syberii znajduje się wiele osobliwości przyrodniczych, do największych można zaliczyć jezioro Bajkał – najgłębsze jezioro na świecie. Występuje tu gatunek ryby o nazwie gołomianka mała, który jest endemitem bajkalskim. Występuje również foka nazywana nerpą. Oglądając mapy Bajkału zwraca uwagę kształt jeziora który jest podłużny. Jezioro to jest pochodzenia tektonicznego i jest uważana za najstarsze na świecie.

W jaki sposób dotrzeć na syberię? Dla prawdziwych turystów najlepszym środkiem transportu będzie przejazd Koleją Transsyberyjską – najdłuższą koleją świata. Podróż trwa ponad trzy dni!

Zima w Górach Bajkalskich nad Bajkałem

Na co zwrócić uwagę podczas pakowania plecaka na taką wycieczkę? Otóż rozsądne wydaje się zabrać ze sobą ciepły śpiwór puchowy – jest lekki i zajmuje niewiele miejsca. Namiot też się może przydać gdyż na południu Bajkału klimat jest wilgotny i deszczowe dni nie należą do rzadkości. Również warto zaopatrzyć się w moskitierę któr ochroni nas przed przekleństwem Syberii – meszkami i komarami. W bardzo dużych ilościach występują na początku lata. Nieodzowna również wydaje sie dokładna mapa turystyczna z dużą ilością szczegółów która pozwoli odnaleźć się w tajdze lub tundrze.
Aha i jeszcze warto zabrać ze sobą wyobraźnie aby niepotrzebnie nie wpakować się w jakieś niebezpieczne sytuacje.