Zabytki w Podzamczu Chęcińskim

Podzamcze Chęcińskie nie jest szerzej znaną miejscowością, niemniej jednak zasługuje ona na uwagę. Ta niewielka wieś województwa świętokrzyskiego zaprasza kilkoma wyjątkowymi zabytkami, które opowiadają ciekawą historię.

Podzamcze Chęcińskie znajduje się dokładnie w powiecie kieleckim oraz w gminie Chęciny. To niewielka miejscowość, jednakże co roku przyjeżdżają tam turyści po to, aby móc zaznajomić się z jej interesującymi zabudowaniami sprzed wieków – dworem obronnym, barokowym łukiem triumfalnym, zaprasza także tamtejszy wiekowy park z pięknymi lipami.

Dwór obronny Jana Branickiego
Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Podzamcza Chęcińskiego jest dwór obronny powstały na początku XVII wieku, prawdopodobnie wzniesiony w latach 1630-1657. Został on wybudowany na polecenie starosty chęcińskiego Jana Klemensa Branickiego. Dlaczego? Głównym powodem był Potop Szwedzki oraz zły stan techniczny zamku znajdującego się w Chęcinach. Oficjele, poszukując nowego lokum, postawili na Podzamcze Chęcińskie oraz kazali wznieść tam barokowy dwór obronny. Był on miejscem rezydowania starostów chęcińskich do XVIII wieku, kiedy to odnowiono Chęciny, a sam dwór zaczął pełnić funkcję folwarku, a następnie spichlerza, niestety też w tym czasie zaprzepaszczono jego wyjątkowy styl, dokonując nieumiejętnych przebudów. Niemniej jednak i dzisiaj dwór zachwyca swoim wyglądem i koniecznie warto go zobaczyć!

Brama barokowa jak łuk triumfalny i aleja lipowa
Następnym wyjątkowym zabytkiem w Podzamczu Chęcińskim jest barokowa brama ozdobna, która przypomina łuk triumfalny. Została ona wzniesiona prawdopodobnie na cześć zwycięstwa pod Wiedniem Jana III Sobieskiego, jednakże nie jest to pewne. Podzamcze to również przepiękny park wraz z aleją lipową, której drzewa liczą sobie prawie przeszło po 300 lat.

Warto odwiedzić Podzamcze Chęcińskie!
Jeśli zatem szukasz interesujących miejsc do zobaczenia w województwie świętokrzyskim, nie zapomnij o tym, aby wstąpić do Podzamcza i zobaczyć tamtejszy dwór, bramę barokową, a później odpocząć możesz w pięknym i wiekowym parku.