Leasing aut
Leasing aut kredyty leasingi leasing na auto
Czym jest leasing samochodów? Czy każdy może sobie na to pozwolić? Dla kogo jest on najbardziej opłacalny
Ogólna zasada leasingu polega na tym, że jedna ze stron umowy, która jest stroną finansującą (tzw. Leasingodawca) przekazuje leasingobiorcowi (czyli np. nam) prawo do korzystania z pewnej rzeczy na uzgodniony przedział czasowy który jest zawarty w umowie leasingowej. Formą zapłaty jest spłacanie określonej ratalnie opłaty czyli tak zwanych rat leasingowych.
Najbardziej rozpowszechnioną formą tej usługi jest Leasing samochodów. Najbardziej opłacalny jest w przypadku samochodów ciężarowych. Korzyści płynące dla leasingobiorcy są dość znaczące w takiej formie usługi. Podstawowym atutem jest niski wkład własnego kapitału (niekiedy rzędu nawet 5%-10% wartości) na pojazd do celów zarobkowych. Leasing pozwala nam rozliczyć podatek VAT oraz zoptymalizować obciążenia podatkowe poprzez uwzględnienie amortyzacji oraz jego kosztów w zestawieniu obrotu. Leasing samochodów ciężarowych lub dostawczych ma jedną podstawową zaletę – spłata rat jest dokonywana z aktualnych przychodów otrzymanych dzięki posiadaniu takowego pojazdu.
Ale czy musimy posiadać własną działalność gospodarczą aby otrzymać taką formę usługi na cztery kółka? Nic bardziej mylnego.
Wiele firm prowadzi Leasing samochodów dla osób fizycznych. Jest to forma leasingu dla ludzi którzy nie posiadają własnej działalności gospodarczej. Jednak przynoszą one znacznie mniejsze korzyści niż w przypadku leasingu dla firm. W przeciwieństwie do procedur kredytowych firmy leasingowe wymagają znacznie mniej formalności oraz wymogi finansowe są dużo niższe. Nie jest wymagane zabezpieczenie , ponieważ formą zabezpieczenia jest dany pojazd. Leasing samochodów cechuje również to, że oczekiwanie na decyzję finansowania jest dość krótki, czasami nawet kilkugodzinny. Obowiązkowe jest jednak ubezpieczenie pojazdu, które również występuje w przypadku kredytu na samochód. Jednak te ubezpieczenie prawie zawsze zawarte jest już w umowie leasingowej i nas nie dotyczy.