Niestety, w dzisiejszych czasach w przestrzeni miejskiej coraz trudniej przemieszczać się za pomocą samochodu. Jeśli już decydujemy się na taką formę transportu, to dobrze by było, gdybyśmy wybrali mniejsze auto, którym zdecydowanie łatwiej się manewruje na wąskich ulicach oraz zatłoczonych parkingach. Właśnie taki pojazd wprowadziła niedawno na polski rynek firma Skoda, aktualnie będąca częścią koncernu Volkswagena.

Skoda Citigo, bo o nią tutaj chodzi, jest pierwszym „maluchem”, który w całej swojej historii wypuściło na rynek czeskie przedsiębiorstwo. Model ten produkowany jest w bratysławskiej fabryce od 2011 roku, a od niedawna można kupić go również w polskich salonach. Można go określić terminem „maluch”, ponieważ jego wymiary to 3,56 metra długości, 1,65 metra szerokości oraz 1,48 metra wysokości. W założeniu, samochód ten jest skonstruowany z myślą o czterech pasażerach. W klasycznej wersji nadwozia jest on trzydrzwiowy. Chociaż gabaryty tej maszyny nie są zbyt duże, to jednak, jak na swoją klasę, ma ona do zaoferowania całkiem sporo miejsca w środku. Do tego, do dyspozycji daje nam bagażnik o pojemności 251 litrów (po złożeniu tylnych siedzeń jest to 951 litrów).

Chociaż Skoda Citigo jest małym miejskim samochodem, to jednak można nim z powodzeniem wyruszać również w dłuższe trasy. Auto to oferuje spory komfort jazdy, co przy większej ilości kilometrów ma spore znaczenie. Konstruktorom tego modelu udało się połączyć niewielkie gabaryty ze stosunkowo przestronnym wnętrzem, które jakoś szczególnie nie przeszkadza w pokonywaniu większych odcinków. Citigo, jak każde auto miejskie, spala bardzo mało benzyny, co w dzisiejszych czasach stanowi sporą zaletę.
Oczywiście, trudno wymagać od tego typu samochodów efektownego designu i nie wiadomo jakich osiągów. Takie pojazdy tworzy się z myślą o kwestiach natury praktycznej, ponieważ mają one być, przede wszystkim, funkcjonalne oraz ekonomiczne w eksploatacji. W obu tych kategoriach „maluch” wyprodukowany przez Skodę sprawdza się bardzo dobrze, co czyni go wartościowym pojazdem.