Al-Jazari był dwunastowiecznym arabskim wynalazca, który był autorem pomysłu, który wykorzystała o wiele później motoryzacja.

Gdyby żył obecnie pewnie zdobyłby tytuł inżyniera z zakresu mechaniki i robotyki. Al-Jazari był autorem wielu pomysłowych rzeczy. Na przykład drzwi automatycznie otwierających się przed przechodzącymi przez nie. Żył na dworze tureckiego sułtana i jego realizacje bardzo często służyły ku uciesze sułtańskiego dworu i jego gości. Prócz drzwi zaprojektował sztucznego pawia, mechaniczną hurysę podającą napoje oraz zegar mechaniczny napędzany przez wodę.
Jest też autorem wynalazku wykorzystanego później w silnikach parowych i spalinowych. Był to prototyp korbowodu, który zastosował w automacie do mycia rąk. Ruch obrotowy koła wodnego zamieniany był przez zwrotnice na ruch posuwisty.
Jest też autorem kompendium na temat mechaniki. W książce opisanych jest wiele urządzeń zaprojektowanych przez wynalazcę. Zagadnienia poruszane w opracowaniu dogłębnie wyczerpują każdy temat w najdrobniejszych szczegółach.

1 COMMENT

Comments are closed.