Ader Clément był francuskim pionierem lotnictwa. Swoja przygodę z awiacją rozpoczął od sfinansowania budowy balonu, wykorzystanego przez armie podczas wojny francusko-pruskiej. W tym czasie był pracownikiem administracji zarządu dróg i mostów.

Motoryzacja i lotnictwo od początku miały wspólne potrzeby. Obie dziedziny zainteresowane były od zawsze produkcja i udoskonalaniem silników. Francuz skupił się na na wykorzystywanych wtedy szeroko silnikach parowych. I udowodnił, że jednostka cięższa od powietrza wyposażona w silnik parowy może o własnych siłach wznieść się w powietrze.
Jednakże silnik parowy jako zbyt ciężki, nie nadawał się do napędzania lekkich pojazdów budowanych przez Clément’a. Zbudowany w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku jednopłatowy samolot Éole, przeleciał około pięćdziesięciu metrów, jednak jego waga uniemożliwiała pełną kontrolę lotu. Inżynier nie poprzestał na tym i zbudował jeszcze jeden podobny samolot. Większych rozmiarów, napędzany też silnikiem parowym.

1 COMMENT

Comments are closed.