podroze (4)Mediolan najbardziej słynie z mody? nazywany jest nawet światową stolicą mody?to moda (a także finanse) powoduje, że miasto kwitnie? spacerując po ulicach tego miasta, jedząc lunch ciągle jest obecne w świadomości wrażenie, że pokazy mody odbywają się tu przez cały rok i na każdym kroku. To do tutejszych sklepów najszybciej trafiają nowe kolekcje?najsłynniejsze butiki umiejscowione są w Złotym Prostokącie (Quadrilatero d?Oro). Sklepy z kolekcjami Gucciego, Prady, Miu Miu, Kenzo, Diora, Armatniego mieszczą się w tej części miasta., a niedaleko katedry jest centrum handlowe Wiktora Emanuela II, najstarsze funkcjonujące centrum handlowe na świecie, które otwarte zostało w 1867 roku.
Mediolan słynie też ze swoich ?saldi?, czyli wyprzedaży, które odbywają się od początku stycznia i wtedy można po okazyjnych cenach kupić znane z pokazów kreacje (niestety, to, że są one oferowane na wyprzedażach nie oznacza, że są jakoś wyjątkowo tanie, przynajmniej dla naszych kieszeni- na przykład para butów z kolekcji Miu Miu kosztuje 500 euro).
Jeśli jednak dobrze się poszuka (mediolańczycy mawiają, że w galerii Wiktora Emanuela kupują tylko leniwi turyści, którym nie chce się poszukać tańszych miejsc) można znaleźć sklepy oferujące markową odzież za naprawdę okazyjne ceny ( około 50 % ceny wyjściowej i nie są to stare kolekcje).